Kde len tí súdruhovia z UK urobili chybu

Kde len tí súdruhovia z UK urobili chybu

Kde len tí súdruhovia z UK urobili chybu 620 330 Doktor

Počet škôl ohrozených smrtiacim drobivým betónom „stále rastie“ – úradníci však odmietajú poskytnúť rodičom zoznam: Najmenej 700 000 žiakov je zasiahnutých.

Vládny zoznam škôl, ktoré sa  rozpadávajú, keďže boli postavené z nekvalitného betónu, neustále rastie. Po nariadení na zatvorenie viac ako 100 školských budov niekoľko dní pred začiatkom školského roka núti rodičov aby sa zariadili  na poslednú chvíľu.

Rodiny vyventilovali svoju zúrivosť po tom, čo ministerstvo školstva (DfE) vyzvalo 104 škôl, aby zatvorili budovy vyrobené z  vystuženého autoklávovaného pórobetónu  (RAAC) – materiálu široko používaného v druhej polovici 20. storočia so životnosťou 30 rokov a textúrou. podobne ako vo vnútri čokoládovej tyčinky Aero.


V júnovej správe sa píše, že viac ako 400 ďalších škôl by mohlo byť na rade a 700 000 žiakov sa učí v školách, ktoré potrebujú „veľkú prestavbu“ – keďže sa ukázalo, že aj ďalším verejným budovám, ako sú nemocnice a súdy, hrozí rozpad.

DfE vo štvrtok nezverejnila zoznam dotknutých škôl a jej hovorca  povedal, že to neplánuje urobiť, pričom uviedol „prevádzkové“ dôvody.

Podľa ministerstva sa „menšia“ časť škôl bude musieť „úplne alebo čiastočne presťahovať“ do nových priestorov, kým sa zavedú bezpečnostné opatrenia.

Školy boli požiadané, aby v roku 2022 vyplnili dotazník o tom, či sa majú vedomosť o tom, že pri stavbe ich budov bol použitý RAAC – nie všetky inštitúcie však v tom čase odpovedali.


Predpokladá sa, že sa zoznam škôl, ktoré zaslali  dotazník po štvrtkovom oznámení na poslednú chvíľu bude zväčšovať.

Frustrovaní rodičia vzali sociálne médiá útokom, pričom tvrdia, že je „neúnosné“ inštruovať školy, aby riešili tento problém tak blízko začiatku školského roka – pričom niektoré školy majú začať až v piatok.

A odbory a opozičné strany kritizovali vládu Spojeného kráľovstva za to, že nepodnikla kroky skôr – keďže táto správa vyvolala paniku medzi rodičmi, ktorí boli nútení zariadiť si starostlivosť o deti alebo pracovať z domu.

Oficiálne údaje hovoria, že 156 škôl v Anglicku je potvrdených, že obsahujú RAAC – z nich 52 už prijalo preventívne opatrenia.

V usmerneniach vydaným školám sa uvádza, že by si mali nájsť núdzové alebo dočasné priestory na „prvých pár týždňov“, kým nebudú budovy zabezpečené pomocou štrukturálnych podpier.

Odporúčali sa priestory v blízkych školách alebo priestory v komunitných centrách alebo „prázdna miestna administratívna budova“.

Bolo im tiež povedané, že prechod na diaľkové vzdelávanie v štýle pandémie by sa malo považovať len za „poslednú možnosť a na krátke obdobie“.

Ministerstvo školstva tvrdí, že finančné prostriedky budú poskytnuté na nevyhnutné okamžité práce a na podporu poskytovania dočasných budov pre postihnuté školy a vysoké školy. Rezort však tvrdí, že nepokryje náklady na núdzové priestory.

„Moja škola postavená v 50. rokoch bola zatvorená bez upozornenia v 70. rokoch z dôvodu konkrétnych bezpečnostných problémov. Nemôžem uveriť, že sa to stále deje,“ povedal šokovaný používateľ na X, predtým známej ako Twitter.

Hrozí, že sa problém vymkne spod kontroly, keďže sa ukázalo, že RAAC sa už niekoľko desaťročí široko používa v programoch budovania verejného sektora – čo naznačuje, že verejné orgány sedia na tikajúcej časovanej bombe zle postavených budov.

Úrad vlády pre  Guardian potvrdil , že 34 verejných budov – vrátane 24 nemocničných areálov – má rozpadajúci sa betón použitý „v celku alebo [na] významnej časti objektov“.
Postihnuté sú aj súdne budovy a zariadenia používané ministerstvom práce a dôchodkového zabezpečenia.

V Škótsku NHS varovala, že z tohto materiálu mohlo byť postavených viac ako 250 budov; Úplný audit má podľa BBC trvať mesiace .

Vláda Walesu oznámila plány na vykonanie auditu materiálov na svojich školách a univerzitách. Nemocnica Withybush v Pembrokeshire presťahovala pacientov z troch oddelení z dôvodu „stavu RAAC“ použitého pri stavbe budovy.

RAAC sa časom zhoršuje a je náchylný na náhle zlyhanie. Stalo sa to na základnej škole Singlewell v roku 2018.

Štyri školy v Essexe, Tyne and Wear a Newcastle boli v júni kvôli tomuto problému zatvorené a žiaci sa vyučovali na diaľku alebo na inom mieste.

Základná škola Mistley Norman CofE v Essexe bola nútená prenajať si náhradný priestor, kým školu neopravia. Škola tiež musela poskytnúť žiakom 6-míľový okružný výlet, aby „zabezpečila pokračovanie učenia“.

Vo svojom podaní pred revíziou výdavkov do roku 2020 DfE uviedla, že potrebuje 5,3 miliardy libier ročne na kapitálové financovanie na údržbu škôl a zmiernenie najvážnejších rizík zlyhania budov – ministerstvo financií jej však poskytlo iba 3,1 miliardy libier.

Táto správa prichádza niekoľko dní po tom, čo súkromná škola dostala pokutu 80 000 libier po tom, čo sa v júni 2021 zrútil strop na 15-ročné deti a ich učiteľa.

Škola Rosemead Preparatory School v Dulwichi v Londýne bola pokutovaná Výkonným orgánom pre zdravie a bezpečnosť po tom, čo naložil stoličky a stoly do podkrovia, ktoré nebolo navrhnuté tak, aby uniesol ich váhu.

Čo je vystužený autoklávovaný pórobetón (RAAC)?

Vystužený autoklávovaný pórobetón (RAAC), ktorý sa používa ako lacný povojnový stavebný materiál v stavebných projektoch verejného sektora, začína ukazovať svoj vek desaťročia od prvého použitia v Británii.

Ľahký materiál podobný prevzdušnenému betonu bol použitý ako lacnejšia alternatíva k betónu, ale na rozdiel od tradičného betónu nemá žiadne hrubé kamenivo – kusy lomovej horniny, ktoré sa používajú na dodanie pevnosti a objemu betónu.


Namiesto toho je vyrobený z jemného kameniva a chemického činidla, ktoré vytvára plynové kapsy na objem materiálu, čo mu dodáva textúru, ktorá pripomína vnútro čokoládovej tyčinky Aero.

V priebehu času sa zistilo, že stráca svoju štrukturálnu integritu, pretože vlhkosť vniká dovnútra, pričom životnosť je len 30 rokov.

Profesor Chris Goodier, odborník na stavebné materiály na univerzite v Loughborough, hovorí, že tento materiál bol široko používaný v 60-tych a 70-tych rokoch, no po desaťročiach vykazuje známky opotrebovania.

Začiatkom tohto roka povedal: „Hlavným problémom je RAAC z 50., 60. a 70. rokov, najmä ak nebol primerane udržiavaný.

„Našli sa príklady RAAC s ložiskami (podperami), ktoré nie sú dostatočne veľké, a RAAC s oceľovou výstužou na nesprávnom mieste, čo môže mať štrukturálne dôsledky.

„Dlhodobé prenikanie vody (nie je nezvyčajné na starých plochých strechách) môže tiež viesť k poškodeniu.“

RAAC sa stále môže používať – a často sa aj používa – na celom svete ako stavebný materiál a prof. Goodier hovorí, že neexistuje dôvod, prečo by sa nemohol používať, ak je správne navrhnutý, nainštalovaný a udržiavaný.

Ale pre RAAC, z ktorého sú postavené britské školy, nemocnice a iné verejné budovy postavené pred desiatkami rokov to často neplatí.“ dodal.

Zdroje: https://www.dailymail.co.uk/news/article-12468429/Fury-government-schools-close-buildings-concrete.html

https://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-66298246