Orbis pictus – Times Square NYC

Orbis pictus – Times Square NYC

Orbis pictus – Times Square NYC 620 330 Doktor

Times Square, kedysi výkladná skriňa New York city, dnes zasratá diera. Progresívna politika v praxi.

Už nie si v Disney.

Times Square sa veľmi podobá na svoje staré zlé ja, s tulákmi, opitými migrantmi, feťákmi a posmievačmi, vďaka ktorým križovatka sveta vyzerá skôr ako tretí svet, čo rozhorčuje tých, ktorí hrali v minulosti dôležitú úlohu pri jeho čistení.

Počas troch rôznych dní za posledný týždeň videl The New York Post feťákov, ktorí drzo fajčili crackové fajky na West 43rd Street, drogových dílerov predávajúcich svoj tovar v dohľade policajtov, tulákov vystrčených všade, kde našli miesto, a množstvo bezcieľnych migrantov, ktorí sa celý deň len tak poflakovali.

„Veľa ľudí sa obáva [Times Square] kolapsu. A pokiaľ ho nezačnú dávať dokopy, môže sa to tu skutočne zrútiť,“

povedal William Bratton, komisár NYPD, ktorý v 90. rokoch pomáhal vtedajšiemu starostovi Rudymu Giulianimu vyčistiť oblasť.

„Kedysi sme mali oveľa viac práce ako súčasný komisár a starosta v roku 2023“ dodal Bratton. „Vtedy fungoval systém trestného súdnictva oveľa lepšie. Súdy, okresní prokurátori a polícia boli do značnej miery zjednotení, pokiaľ islo o to, robiť niečo so zločinom na Times Square. Takže ste mali spoluprácu, ktorá dnes nefunguje.“

Naproti tomu „máme [teraz] množstvo okresných prokurátorov, ktorí sa nechcú zaoberať množstvom… takzvaných „rozbitých okien“, čo sú znaky sociálnej dezorganizácie a vedú k zločinu, vysvetlil – odvolávajúc sa na ľavicový prokurátor okresu Manhattan Alvin Bragg , ktorý podľa kritikov presadzuje „reformy“, ktoré uprednostňujú zločincov namiesto obetí .

„Kým nezískame lepšiu spoluprácu medzi rôznymi represívnymi zložkami, neuvidíme, že sa tu niečo dramaticky zlepší,“ varoval Bratton.

Bezprávie, zlozvyky a skazenosť, ktoré vládli na Times Square od 60. rokov, sa zastavili v polovici 90. rokov, keď Giuliani zakročil proti zločinu a zavrel v tejto oblasti notoricky známe sexshopy a peep show.

Plán prestavby sa potom zrýchlil v roku 2000 za miliardára bývalého starostu Michaela Bloomberga, ktorý pomohol prilákať národné reťazce obchodov a reštaurácií do novej oblasti a dokončiť jej „disneyfikáciu“, ako ju vtedy niektorí kritici označovali.

Od pandémie sa na Times Square „veľa zmenilo k horšiemu“, povedal Raymond Kelly, mestský policajný komisár v rokoch 1992 až 1994 pod vedením vtedajšieho starostu Davida Dinkinsa a opäť v rokoch 2002 až 2013 pod vedením Bloomberga.
„Cítite to, keď tadiaľ prechádzate.“

Newyorčania aj turisti uviedli, že sú pohoršení, že značka mesta sa zmenila na niečo ako „taxikár“

„Je to tu také zlé.“ Sú tam bezdomovci a blázni [ľudia] a [oni] berú drogy a všetko možné,“ povedal Sidek Mohammad, 55, ktorý už 16 rokov predáva orechy v kiosku na rohu 42. ulice a Ôsmej Avenue.

„Nie je to tu bezpečné,“ súhlasil Syed Hossain, majiteľ novinového stánku na 42. ulici a Siedmej Avenue, ktorý nedávno sledoval, ako strapatý muž agresívne strká malé dieťa „veľmi tvrdo“ za bieleho dňa.

„Kedykoľvek, takáto vec sa tu môže stať,“ povedal 53-ročný Hossain. „Cítim sa zle, pretože viem, že to tak nemá byť.“

Za posledné dva roky stúpla závažná kriminalita o 50 % v oblasti New Yorku Midtown South – ktorá zahŕňa Times Square, Grand Central Terminal, Madison Square Garden a autobusovú stanicu Port Authority – a je to nárast o 28 % v porovnaní s obdobím pred 13 rokmi, podľa údajov NYPD.

Turistka Sylvana Kulscar z kanadskej Alberty očakávala nedotknuté Times Square, ktoré vidí v televízii – ale bola šokovaná skutočnosťou.

„Dnes sme videli muža a jediné, čo mal na sebe, bolo vrece na odpadky okolo pása. Nevedel kam ide a bolo to zlé. Toto sme očakávali od Times Square a potom sa sem prísť pozrieť,“ povedala Kulscar (35) a pokrútila hlavou.

Roxanne Fleury, 26-ročná z Quebec City, povedala, že „strašidelný muž“ sa ju a jej priateľa pokúsil nalákať na neznáme miesto, keď boli v stredu na Times Square.

„Povedal: ‚Chceš s nami niekam ísť?“ Bolo to zvláštne,“ pripomenula a dodala, že podmienky na Times Square boli „veľmi odlišné“ od podmienok v Soho, kde boli ubytovaní.

K novému špinavému obrazu sa pridávajú tisíce migrantov, ktorých mesto ubytováva v troch neďalekých hoteloch, ktoré sa premenili na útulky – ktorí sa podľa vrátnika v New Amsterdam Theatre na West 42nd Street neustále flákajú a spôsobujú problémy.

„Všetko to pitie a delikvencia tu, všetci títo imigranti, menia vsetko. Ich odpadky sú všade,“ odsekol.

Candler Building na West 42nd Street, Row Hotel na Eighth Avenue a Hotel Mela na West 44th Street sa teraz používajú na ubytovanie migrantov, ktorí zaplavili mesto.

Nezisková organizácia zodpovedná za údržbu a zlepšenie Times Square nedávno presadila, aby manažéri neďalekých úkrytov pre migrantov zvýšili svoje vonkajšie bezpečnostné hliadky – a vyniesli svoj vlastný odpad.

„Pracovali sme s NYC Health + Hospitals – ľuďmi, ktorí riadia [The Candler Building] – a snažili sme sa zabezpečiť, aby zvýšili počet svojich vonkajších hliadok v tejto oblasti, čo som počul od niekoľkých firiem v tejto oblasti, že majú,“ povedal Tom Harris, prezident Times Square Alliance.

Ale množstvo odpadu, ktoré útulky produkujú, sú stále prevládajúcim problémom.

„Zarábajú veľa peňazí, aby sa starali o túto krízu, a musia zabezpečiť plnenie svojich povinností. Nie je povinnosťou mesta zabezpečiť, aby bola vonkajšia časť týchto budov čistá,  správcovia budov sú sami za to zodpovední,“ povedal Harris.

Rodák z Long Island a obyvateľ Lower East Side, 39-ročný Joe Massaro, nelenil pri zhrnutí súčasného stavu Times Square: „Toto tu je zasratá diera“

Zdroj: https://nypost.com/2023/08/26/times-square-overrun-by-squalor-crime-its-a-sh-thole/