Amerika a jej politika cukru a biča

Amerika a jej politika cukru a biča

Amerika a jej politika cukru a biča 620 330 Doktor

Nepochopenie lokálnych špecifík núti Američanov prehodnocovať stratégiu výcviku afrických vojenských veliteľov. Ako sa môže zdať, po výcviku Američanmi končí krajina v rukách nimi vycvičených veliteľov, navyše s opačným zahranično-politickým smerovaním.

Vyzerá, že úplatky a korálky už na Afrických náčelníkov neplatia, alebo čerstvo vyškolení chápu obludnosť zahraničnej koloniálnej politiky USA.

Je to ako zlý film o príšerách‘: Americkí predstavitelia, ktorí pomáhali trénovať nigérijských vojakov, aby sa dostali z prevratu

Americkí predstavitelia, ktorí cvičili a radili nigerskej armáde, tvrdia, že sú frustrovaní prevzatím moci, ale tvrdia, že USA by sa krajiny nemali vzdať.

Brigádny generál Moussa Barmou, Američanmi vycvičený veliteľ nigérijských špeciálnych operačných síl, žiaril, keď v júni objal vysokopostaveného amerického generála , ktorý navštívil Washingtonom financovanú bezpilotnú základňu v hodnote 100 miliónov dolárov.

O šesť týždňov neskôr Barmou pomohol zosadiť demokraticky zvoleného prezidenta Nigeru .
Pre amerických vojenských dôstojníkov a diplomatov sa to stalo až príliš známym – a hlboko frustrujúcim – príbehom.

Niger je jednou z niekoľkých západoafrických krajín, kde od roku 2021 prevzali kontrolu dôstojníci vycvičení americkou armádou, vrátane Burkiny Faso, Guiney a Mali. Niektorí vodcovia prevratu mali úzke vzťahy so svojimi americkými trénermi, ktorých mentorstvo zahŕňalo lekcie o ochrane demokracie a ľudských práv spolu s vojenskou taktikou.

„Je ťažké nebyť sklamaný,“ povedal generál vo výslužbe Joseph Votel, ktorý v rokoch 2014 až 2016 viedol americké velenie špeciálnych operácií a dohliadal na americké komandá, ktoré tvoria väčšinu vojenských trénerov v regióne. „Odstup od demokratických hodnôt nie je nikdy dobrá vec.“

Bidenova administratíva teraz čelí zložitej voľbe. Musí sa rozhodnúť, či preruší vojenské partnerstvo považované za rozhodujúce pre boj s teroristami v rastúcom ohnisku, alebo či nájde nejaký spôsob spolupráce s vojenskou juntou.
Biely dom dúfa, že prezident Mohamed Bazoum, ktorý je momentálne v domácom väzení, sa vráti k moci. Hrozby zo strany iných západoafrických štátov a USA však nigerskými vodcami prevratu nepohli.

Tí, ktorí majú v regióne skúsenosti, tvrdia, že Niger je jednoducho príliš dôležitý na to, aby sa Amerika vzdala bez ohľadu na jej vedenie. USA vynaložili od roku 2012 500 miliónov dolárov na vybudovanie a výcvik nigérijskej armády, vrátane 100 miliónov dolárov na základňu v Agadeze, ktorá hostí americké bezpilotné lietadlá na protiteroristické operácie. Táto základňa by sa mohla stať čoraz dôležitejšou, keďže násilné extrémistické skupiny rozširujú svoj dosah a Čína a Rusko hľadajú oporu v Afrike.

Bývalí poradcovia tiež tvrdia, že nedávne prevraty neodrážajú americký vojenský výcvik a nemali by sa považovať za znak toho, že americké úsilie v Saheli zlyhalo.

„Nemôžeme jednoducho chápať prevrat v Nigeri ako prehru a skončiť,“ povedal jeden z predstaviteľov ministerstva obrany, ktorý v regióne pracoval. „Musíme byť ochotní riskovať a nájsť iné spôsoby a iných partnerov, ktorí môžu pomôcť stabilizovať región a umožniť návrat voleného vládnutia.“

Úradník, ako mnohí v tomto príbehu, chcel ostať v anonymite, aby mohol otvorene hovoriť o citlivej téme.

Dôveryhodní partneri?

Generálmajor vo výslužbe J. Marcus Hicks, ktorý v rokoch 2017 až 2019 slúžil ako veliteľ amerických jednotiek pre špeciálne operácie v Afrike, hovorí, že Barmou naňho okamžite zapôsobil. Nigérijský generál hovorí perfektne po anglicky a počas takmer dvoch desaťročí sa zúčastnil viacerých kurzov anglického jazyka a vojenského výcviku na základniach v Spojených štátoch, vrátane Fort Benning, Georgia a National Defense University.

Hicks a Barmou si vytvorili priateľstvo. Počas večere mali veľa dlhých rozhovorov o príleve extrémistov do Nigeru a o tom, aké ťažké bolo pre Barmoua vidieť, ako sa jeho krajina v posledných rokoch zhoršuje, povedal Hicks.

„Je to typ človeka, ktorý vám dáva nádej na budúcnosť krajiny, takže to je dvojnásobné sklamanie,“ povedal Hicks. Bolo „skľučujúce a znepokojujúce“ zistenie, že Barmou bol zapojený do prevratu.

Keďže susedia Nigeru za posledné dva roky padali ako domino, Niger – a samotný Barmou – zostali poslednou baštou nádeje pre americké vojenské partnerstvo v regióne.

„Bol to dobrý partner, dôveryhodný partner,“ povedal americký predstaviteľ oboznámený s vojenskými vzťahmi medzi USA a Nigerom. „Ale miestna dynamika, miestna politika, jednoducho tromfne čokoľvek, čo medzinárodné spoločenstvo môže alebo nechce.“
Nie je jasné, či bol Barmou pôvodne zapojený do plánovania prevratu, o ktorom sa predpokladá, že ho viedol generál Abdourahamane Tchiani, šéf prezidentskej stráže Bazoum . Tchiani a jeho muži údajne vzali prezidenta do zajatia, pretože Tchiani veril, že bude vytlačený z pozície.

Ale čoskoro potom nigérijskí vojenskí vodcovia vrátane Barmoua podporili puč.
K ďalším predstaviteľom afrických prevratov vycvičených americkou armádou patria malijský plukovník Assimi Goita a guinejský plukovník Mamady Doumbouya. Obaja sa v roku 2019 zúčastnili výcvikového cvičenia v Burkine Faso organizovaného americkou armádou, potvrdil hovorca amerického velenia pre Afriku Kelly Cahalan.

Podplukovník Paul-Henri Sandaogo , dôstojník z Burkiny, ktorý sa chopil moci v roku 2022 po vzbure, tiež absolvoval americký vojenský výcvik a zúčastnil sa viacerých amerických bojov a cvičení, povedal Cahalan.

Podplukovník Paul-Henri Sandaogo , dôstojník z Burkiny, ktorý sa chopil moci v roku 2022 po vzbure, tiež absolvoval americký vojenský výcvik a zúčastnil sa viacerých amerických bojov a cvičení, povedal Cahalan.

Minulý týždeň hovorca Pentagonu Brig. Generál Patrick Ryder priznal, že „niekoľko“ nigérijských vojenských pracovníkov zapojených do zosadenia prezidenta absolvovalo americký výcvik.

Generálporučík armády USA Jonathan Braga sa 12. júna 2023 stretol s generálmajorom Moussom Barmouom na leteckej základni 101 v Nigeri.

Generálporučík armády USA Jonathan Braga sa 12. júna 2023 stretol s generálmajorom Moussom Barmouom na leteckej základni 101 v Nigeri.

Poprel však akúkoľvek súvislosť medzi výcvikom, ktorý vojaci absolvovali, a pokusom o prevrat. „Akýkoľvek výcvik, ktorý poskytujeme… vždy dodržiava princípy demokratickej správy vecí verejných, civilnej vlády armády, právneho štátu vojensko-civilných vzťahov,“ povedal Ryder.

Napriek tomu, ako povedal jeden vysoký predstaviteľ Pentagonu: „Vyzerá to zle.“
‚Je to ako každý film so zlým monštrom‘

Západoafrickí vojaci sa zvyčajne zúčastňujú dvoch typov vojenských inštrukcií USA.

Niektorí, ako napríklad Barmou, cestujú do USA, aby sa zúčastnili teoretických kurzov na témy ako právo ozbrojených konfliktov alebo programy v anglickom jazyku. Iní, ako Goita a Doumbouya, sa zúčastňujú spoločných cvičení v regióne, kde sa učia taktiku ručných zbraní, ako napríklad viesť hliadku alebo zabezpečiť budovu.
„Nie je to tak, že by sme ich učili, ako robiť prevraty,“ povedal jeden bývalý predstaviteľ DOD.

Napriek tomu americký vojenský štýl výcviku nie je vždy ten správny, povedala osoba.

„Nerozumieme ich kultúre a snažíme sa im dať americký spôsob boja proti terorizmu,“ povedal bývalý predstaviteľ. „Naozaj nie sme v najlepšej pozícii, aby sme im radili, aby som bol k tebe úprimný.“

A demokratické hodnoty, ktoré sa americkí predstavitelia snažia vyznávať, sa môžu stratiť v realite miestnej politiky. Napríklad v roku 2020 v Mali začali demonštranti v Bamaku vyzývať na odstúpenie vtedajšieho prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu z dôvodu údajnej vládnej korupcie, ako aj jeho riadenia pandémie Covid-19, islamského povstania a ekonomiky. V auguste sa vojaci dovalili do hlavného mesta.

Napriek tomu niektorí, ktorí pracovali v regióne, tvrdia, že americký vojenský výcvik má trvalý pozitívny vplyv. Jednotlivci a jednotky, ktoré americká armáda a CIA vyslali na výcvik afrických ozbrojených síl, sú často tými, ktorí pomáhajú predchádzať prevratom tým, že podporujú ústavu a volených predstaviteľov, povedal Mick Mulroy, bývalý námorník, polovojenský dôstojník CIA a vysoký predstaviteľ Pentagonu v Trumpova administratíva.

A mnohí bývalí a súčasní predstavitelia sa domnievajú, že americká vojenská misia v západnej Afrike je kritickým nárazníkom, ktorý má zabrániť tamojším teroristickým skupinám predstavovať hrozbu pre Európu alebo jedného dňa pre Spojené štáty.
Nie je však jasné, ako môže tento vzťah pokračovať. Zákony USA vo všeobecnosti vyžadujú ukončenie vojenskej pomoci krajine v prípade prevratu, aj keď existujú výnimky, ktoré možno urobiť z dôvodov národnej bezpečnosti. Ďalšou možnosťou, ktorú má Bidenova administratíva, je jednoducho nikdy právne neurčiť, že k prevratu došlo.

Doteraz sa vyhýbala používaniu tohto výrazu na opis udalostí v Nigeri a tvrdila, že situácia je „plynulá“.

Sahel dnes vyzerá veľmi ako Afganistan v 90. rokoch minulého storočia, povedal Hicks, bývalý veliteľ amerických síl pre špeciálne operácie v Afrike. Varoval, že obrovský nevládny priestor je prirodzenou živnou pôdou pre aktivity džihádistov. Odchod z Nigeru a jeho susedov, podobne ako odchod z Afganistanu, môže mať nebezpečné následky.

„Je to ako každý zlý film o príšerách,“ povedal Hicks. „Zastrelil monštrum, je po všetkom, otoč sa chrbtom a odídeš. Všetci v publiku vedia, že je to zlý nápad, ale práve to teraz robíme.“

Lákadlo iných priateľov.

Ďalšou obavou je, že ak Amerika preruší pomoc Nigeru a jeho susedom, americkí rivali ako Rusko a Čína sa dostanú do vákua.

Nielenže to znižuje americký vplyv v regióne, ale tiež poskytuje zlým aktérom príležitosť využiť nestabilné africké národy. Dokonca aj bezpečnostnú pomoc môžu teoreticky nahradiť skupiny ako ruská Wagnerova skupina.
„Ak Wagnera privedú, použijú ťažké bezpečnostné metódy, ktoré sa v mnohých prípadoch ukázali ako kontraproduktívne, a Rusko tu chce hrať spoiler, aby tak urobili,“ povedal Hicks.

Americké reakcie na iné krajiny sužované prevratmi sa líšili v závislosti od toho, čo USA považovali za svoj národný bezpečnostný záujem.

V roku 2013 sa Obamova administratíva rozhodla nezaujať stanovisko k tomu, či bol egyptský prevrat prevratom, aby mohla pokračovať v posielaní vojenskej pomoci tomuto dlhoročnému partnerovi na Blízkom východe.

Ale v roku 2020 Spojené štáty zastavili vojenskú spoluprácu s Mali po prevzatí moci tam a podobne prerušili vojenskú pomoc Guinei v roku 2021 po tom, čo utrpela vlastný prevrat . Minulý rok USA zmrazili takmer 160 miliónov dolárov na pomoc Burkine Faso po januárovom zvrhnutí prezidenta Rocha Kaboreho.

Tibor Nagy, bývalý námestník ministra zahraničných vecí pre africké záležitosti, uviedol, že neochota vodcov nigerského prevratu ustúpiť zoči-voči americkým prosbám a varovaniam je znakom slabnúceho globálneho vplyvu Ameriky, keďže ostatné mocnosti narastajú.
„Už to nie je unipolárny svet,“ povedal. „Je to duopolárne, ak vôbec niečo, a existuje veľa stredných síl, ktoré majú dosť veľký vplyv.“

Zdroj: ‘It’s like a bad monster movie’: U.S. officials who helped train Nigerien troops reel from coup – POLITICO