Ruky preč od veternej energie

Ruky preč od veternej energie

Ruky preč od veternej energie 620 330 Doktor

V poradí treťom článku zameranom na tzv. „Green biznis“ sa sústredíme na veternú energiu. Naposledy sme sa venovali tejto problematike globálne v článku Zastavte to green-elektro bláznovsto prosím II.

Producenti veterných turbín dávajú pomaly ruky preč od stratového biznisu. K negatívam produkcie elektrickej energie sa počítajú aj negatívne vplyvy na životné prostredie  ako sú tisíce usmrtených vtákov na jednu vrtuľu, následné premnožene hlodavcov v okolí vrtúľ (keďže chýbajú predátori), potreba vybudovania cesty ku každej vrtuli, ako aj vizuálna stránka krajiny.

Pripočítame riziko nestability pre prenosovú sústavu a závislosť riešenia na poveternostných podmienkach, potreba záložných riešení v prípade výpadku (ako sú uhoľné elektrárne napr. Nemecko) ako aj fakt, že vrtule sa na 90% nedajú recyklovať. Oplatí sa to vôbec?!

Nejeden progresívec by mohol slepo povedať – určite áno!

Kvôli masívnym problémom v biznise s veternou energiou predpokladá Siemens Energy ročnú stratu niekoľkých miliárd eur. Za vysoké náklady sú zodpovedné poruchy veterných turbín na pevnine a problémy pri spúšťaní systémov na mori.

Hlboké problémy v španielskej dcérskej spoločnosti špecializujúcej sa na veternú energiu Siemens Gamesa dostali Siemens Energy do červených čísel s cca 4,5 miliardami eur straty v aktuálnom fiškálnom roku. Oznámila to dnes energetická technologická skupina. Predchádzala tomu hĺbková analýza kvalitatívnych nedostatkov „pevninských“ veterných turbín Siemens Gamesa a problémov, ktoré sa vyskytli pri spúšťaní veterných turbín na šírom mori.

„Naše výsledky za tretí štvrťrok ukazujú výzvy pri konsolidácii spoločnosti Siemens Gamesa,“

povedal generálny riaditeľ Siemens Christian Bruch. Teraz chce predstavenstvo revidovať celkovú stratégiu v biznise s veternou energiou, ktorá už roky prináša negatívne prekvapenia a straty.

1,6 miliardy eur za škody na rotorových listoch

„Vzhľadom na vývoj v Siemens Gamesa prehodnocujeme súčasnú stratégiu a akčný plán v odvetví veternej energie,“ uvádza sa vo vyhlásení. Podrobnosti o tom plánuje Bruch predstaviť na novembrových Dňoch kapitálových trhov.

Len španielsky Siemens Gamesa pravdepodobne naakumuluje stratu 4,3 miliardy eur. Siemens Energy doteraz počítal s mínusom viac ako 800 miliónov eur. Siemens Energy však už koncom júna tušil, že rozsah škôd bude väčší, ako sa očakávalo, a varoval pred dodatočnými miliardovými záťažami pre dcérsku spoločnosť veternej energetiky.

Generálny riaditeľ Christian Bruch to teraz vidí jasnejšie: Opravy poškodení lopatiek rotorov a ložísk na pobrežných platformách 4.X a 5.X spoločnosti Siemens Gamesa budú stáť približne 1,6 miliardy eur. Turbíny však boli v prevádzke a väčšina opráv by tak mala prebehnúť v rokoch 2024 a 2025. V dôsledku toho sa chce Siemens Gamesa rozlúčiť s niektorými dodávateľmi.

Náklady na oceľ a energiu mimo kontroly

Siemens Energy odhaduje 600 miliónov eur na zvyšujúce sa náklady na materiál a obstarávanie veterných turbín na mori a hrboľatý nábeh, počas ktorého sa musia továrne prestavať na väčšie turbíny a zamestnanci musia byť vyškolení.

Rovnako ako konkurencia, aj Gamesa má so zákazníkmi dohodnuté pevné ceny. Teraz sa však mnohé zákazky ukazujú ako stratové, pretože výrobcovia nemajú pod kontrolou náklady na oceľ a energiu.

Existujú aj negatívne daňové dopady: Siemens Energy už nemôže nateraz použiť rozpustenie rezerv vo výške 700 miliónov eur, pokiaľ sa nedá predvídať, kedy sa skupina dostane späť do čiernych čísel. Vo štvrtom štvrťroku Výkonná rada predpokladá prevádzkové straty vo výške najmenej 600 miliónov EUR.

veterná-energia-prináša-spoločnosti-Siemens-Energy-miliardové-straty MAIN

Strata sa v treťom štvrťroku znásobila

Napriek obrovskému nárastu objednávok Siemens Gamesa očakáva, že príjmy budú vo fiškálnom roku 2022/23 prinajlepšom stagnovať. V treťom štvrťroku sa prepadli o dvanásť percent, hoci prichádzajúce objednávky sa viac ako zdvojnásobili na 7,4 miliardy eur, čiastočne kvôli veľkým objednávkam na morských veterných turbínach.

To redukuje očakávaný rast tržieb v skupine na deväť až jedenásť (predtým desať až dvanásť) percent. Zisk Siemens Energy pred zohľadnením mimoriadnych položiek by mal byť teraz tiež hlboko v červených číslach; doteraz skupina minimálne očakávala maržu v výške jedného percenta.

Záverom je, že sa strata v treťom štvrťroku (ku koncu júna) znásobila na 2,9 miliardy eur po mínuse 564 miliónov eur v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka.

Na rozdiel od toho sa zvyšok podnikania v oblasti energetických technológií ukázal ako robustný. Prevádzkové výsledky vzrástli tak v obchode s plynovými turbínami, energetickými sieťami, ako aj v oblasti „transformácie priemyslu na zelené energie“.

Tržby v skupine stúpli o osem percent na 7,5 miliardy eur. Objednávky vzrástli o viac ako polovicu na 14,9 miliardy eur. „Silná výkonnosť ostatných obchodných oblastí mi dáva dôveru v schopnosť našej spoločnosti opäť dosiahnuť to, aby boli spoločnosti skupiny Siemens opäť ekonomicky úspešné,“ povedal Bruch.

Zdroj: Windräder sorgen für Milliardenverlust bei Siemens Energy | tagesschau.de