Je CIA najväčším sponzorom žurnalistiky na svete?

Je CIA najväčším sponzorom žurnalistiky na svete?

Je CIA najväčším sponzorom žurnalistiky na svete? 620 330 Doktor

Po prečítaní tohto článku vám budú dávať titulky našich denníkov väčší zmysel. Mozaika do seba dokonale zapadá. Zvlášť pred voľbami.

Článok Vám prinášame vo voľnom preklade.

CIA a jej bábkové organizácie majú silný vplyv na to, čo vidíme, počujeme a čomu veríme v globálnej verejnej sfére. Možno by sme mali začať spochybňovať našu „realitu“.

Počas nedávneho rozhovoru s Lexom Fridmanom Robert F. Kennedy Jr. nazval CIA „najväčším sponzorom žurnalistiky na svete“. Tvrdenie demokratického prezidentského kandidáta v sebe prekvapivo nesie veľkú časť pravdy.

V roku 1948 bol Frank Wisner vymenovaný za riaditeľa Úradu špeciálnych projektov, ktorý sa rýchlo premenoval na Úrad pre koordináciu politík (OPC). OPC, známa ako špionážna pobočka CIA, sa zameriavala na šírenie propagandy a ekonomickej vojny, ako aj na rozvracanie nepriateľských štátov a poskytovanie pomoci podzemným skupinám odporu.

Wisner s požehnaním CIA spustil operáciu Mockingbird, program, ktorý sa snažil formovať domáce americké médiá. Podľa autorky Deborah Davis, operácia Mockingbird naverbovala množstvo prominentných amerických novinárov, aby šírili veľmi konkrétne správy. Operácia, ktorá má rozsiahlu povahu, zahŕňala niektorých z najvplyvnejších novinárov v krajine vrátane Josepha Alsopa , ktorého texty sa objavili v stovkách rôznych novín. Ďalšími novinármi, ktorí boli naverbovaní na propagáciu príbehov priateľských k CIA, boli Stewart Alsop, Ben Bradlee a James Reston z New York Times.

Rýchly posun vpred do roku 2023 a hanebný vplyv CIA sa zdá byť rovnako silný ako kedykoľvek predtým, ak nie ešte silnejší. V poslednom čase bola CIA prepojená s mnohými významnými americkými kanálmi, vrátane The Daily Beast a Rolling Stone. V spomínanom rozhovore s Fridmanom Kennedy spojil aj novú liberálnu webovú stránku Salon so spravodajskou agentúrou.

O tom, či tieto agentúry spolupracujú so CIA alebo nie, sa samozrejme diskutuje. Čo však nie je na diskusiu, je schopnosť CIA formovať príbehy a formovať mysle v USA aj mimo nich.

Pred desiatimi rokmi prezident Barack Obama podpísal nebezpečný zákon, ktorý vstúpil do platnosti: zákon o autorizácii národnej obrany . Ako poznamenala novinárka Leah Anaya, návrh zákona umožnil CIA viesť „legalizované psychologické vojnové operácie“ proti americkému ľudu.

Vplyv CIA na ľudí ďaleko presahuje ľavicové spravodajské weby a tradičné mediálne korporácie. Minulý rok komplexné vyšetrovanie , ktoré vykonala MintPress, jasne ukázalo, že Facebook má úzke väzby na CIA. Toto dáva úplný zmysel. Koniec koncov, Facebook má 2,95 miliardy aktívnych používateľov mesačne a mnohí z týchto používateľov pravidelne navštevujú stránku pre novinky. Tím MintPress zistil, že Meta „naverbovala desiatky jednotlivcov z Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ako aj mnoho ďalších z iných agentúr, ako je FBI a Ministerstvo obrany (DoD). Najatí sa zaoberajú „vysoko politicky citlivými sektormi, ako je dôvera, bezpečnosť a moderovanie obsahu“.

CIA má tiež úzke väzby na Google, americkú nadnárodnú technologickú spoločnosť so záľubou v špehovaní jednotlivcov, doma aj v zahraničí. Google je zďaleka najpopulárnejší vyhľadávač na svete. Prečo by sa CIA nesnažila ovplyvniť výsledky vyhľadávania? Dalo by sa tvrdiť – a má –, že Silicon Valley a CIA majú zdanlivo nerozbitné puto.

Tým sa to ani nekončí. Vplyv CIA sa rozširuje aj cez sieť organizácií financovaných ďalšou mocnou inštitúciou, National Endowment for Democracy (NED). NED, založená v roku 1983, je podľa svojej webovej stránky nezisková spoločnosť, ktorej hlavným cieľom je „posilniť demokraciu v iných krajinách podporou politických a ekonomických inštitúcií“. Sme si istí, že NED je „oddaný rastu a posilňovaniu demokratických inštitúcií na celom svete“.

Je CIA najväčším sponzorom žurnalistiky na svete

Je CIA najväčším sponzorom žurnalistiky na svete

Ako však New York Times informovali v roku 1997, NED bol vytvorený, aby „otvorene robil to, čo Ústredná spravodajská služba tajne robila celé desaťročia“. Ako povedal Allen Weinstein, muž, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri vytváraní NED, v roku 1991: „Veľa z toho, čo dnes robíme, urobila tajne pred 25 rokmi CIA.

Inými slovami, NED sa javí ako vozidlo poháňané CIA. Každý rok NED rozdáva tisíce grantov jednotlivcom a skupinám vo viac ako 100 krajinách. Mnohé z týchto grantov v hodnote desiatok tisíc dolárov dostávajú mediálne inštitúcie a novinári.

Napríklad v Spojenom kráľovstve, ako ukázali investigatívni novinári Matt Kenard a Mark Cutis, NED napumpovala milióny dolárov do množstva britských nezávislých mediálnych skupín. Píšu, že cieľom je „podporovať veci ako politické strany, odborové zväzy, disidentské hnutia a spravodajské médiá“.

Hoci NED nasmerovala veľkú časť svojej energie a zdrojov do východnej Európy, Latinskej Ameriky a Ázie, Kenard a Curtis ukazujú, že sa v poslednej dobe orientovali na Spojené kráľovstvo a financovanie rôznych médií a najmenej štyroch skupín za slobodu tlače. Niet divu, že ako duo poznamenáva, všetci príjemcovia „sa vnímajú ako na progresívnom konci politického spektra“.

Dodávajú, že peniaze NED išli do britských investigatívnych skupín vrátane Bellingcat , Finance Uncovered a openDemocracy , ako aj Thomson Reuters Foundation .

Okrem toho NED financovala aj množstvo zahraničných mediálnych skupín vrátane Internews , PEN a Reportérov bez hraníc . Vplyv NED je viditeľný v celej Európe, v krajinách ako Poľsko, Česká republika, Slovensko, Bulharsko a Francúzsko . Toto by sa malo týkať nás všetkých. CIA po celé desaťročia fungovala nad rámec zákona. Zároveň sa aktívne bránila zodpovednosti. Má za sebou históriu vykonávania nezákonných špionážnych programov a rozvracania demokracií .

To všetko nás privádza späť k výroku Roberta F. Kennedyho Jr. Ako je zrejmé, prezidentská nádej sa nemýli. Ak niečo, podceňuje mocný dosah CIA. CIA a jej bábkové organizácie majú silný vplyv na to, čo vidíme, počujeme a čomu veríme v globálnej verejnej sfére. Možno by sme mali začať spochybňovať našu realitu.

John Mac Ghlionn je výskumník a esejista. Zaoberá sa psychológiou a sociálnymi vzťahmi a veľmi sa zaujíma o sociálnu dysfunkciu a mediálnu manipuláciu. Jeho prácu publikovali okrem iného New York Post, The Sydney Morning Herald, Newsweek , National Review a The Spectator US .

 Zdroj: https://europeanconservative.com/articles/commentary/is-the-cia-the-biggest-funder-of-journalism-around-the-world/