Orbis pictus: Hubová diplomacia

Orbis pictus: Hubová diplomacia

Orbis pictus: Hubová diplomacia 620 330 Doktor


Hubová diplomacia: Americká ministerka financií Janet Yellenová rozpútala kulinárske šialenstvo v Číne

Hong Kong
CNN

Článok Vám prinášame vo voľnom preklade.

Je to už niekoľko dní, čo ministerka financií USA Janet Yellenová odišla z Pekingu a o jej snahe napraviť vzťahy medzi USA a Čínou sa toho popísalo veľa.


Ale odhliadnuc od politiky, jej návšteva v Pekingu viedla k jednému neočakávanému úspechu – podarilo sa jej dramaticky oživiť obchod pre sieť reštaurácií Yunnan a zároveň uviesť do centra pozornosti národa Jian shou qing, nezvyčajnú, no veľmi vyhľadávanú hubu ocenenú pre svoje jedinečné vlastnosti.

Krátko po tom, ako ministerka financií minulý týždeň pristála v Pekingu, bola jej delegácia spozorovaná pri večeri v Yi Zuo Yi Wang (In and Out). Na rozdiel od anglického názvu reštaurácie tu nie sú žiadne hamburgery. Táto sieť reštaurácií sa špecializuje na jedlá Yunnan, obľúbenú regionálnu kuchyňu z časti juhozápadnej Číny, ktorá hraničí s Vietnamom, Laosom a Mjanmarskom.

Všetko sa to začalo, keď jeden foodbloger uverejnil príspevok o jedle Yellenovej párty na Weibo, populárnej čínskej mikro-blogovacej stránke.

Keď som išiel popri ich stole na ceste n WC, spomalil som, aby som sa pozrel na riad, ktorý si objednali,“ uviedol v príspevku používateľ Weibo Pan Pan Mao.

Medzi jedlami, o ktorých food-bloger tvrdil, že ich zbadal, boli grilované ryby s bylinkami, restovaná nakladaná yunnanská divoká zelenina s plátkami zemiakov a studené ryžové rezance.

„Veľmi Yunnan, veľmi domácky,“ komentoval Pan Pan Mao.

Reštaurácia čoskoro potvrdila návštevu na svojom Weibo účte.

„Bola tu americká ministerka financií Yellenová,“ uviedol príspevok v čínštine.

„Podľa časovej stopy v správach bola pravda, že prišla (do reštaurácie) hneď po pristátí v Číne. Náš personál povedal, že veľmi miluje huby. Objednala štyri porcie jian shou qing (druh divokej huby Yunnan). Bol to mimoriadne magický deň.“

Čínsky vicepremiér He Lifeng gestikuluje ministerke financií USA Janet Yellenové počas stretnutia 8. júla 2023 v čínskom Pekingu.

Čínsky vicepremiér He Lifeng gestikuluje ministerke financií USA Janet Yellenové počas stretnutia 8. júla 2023 v čínskom Pekingu.

Hashtag „Prvé jedlo ministerky financií USA Yellen v Pekingu je Yunannese“ sa stal trendovou témou na sociálnych sieťach, pričom súvisiace príspevky zaznamenali 6 miliónov zobrazení.

Mnoho používateľov siete vyjadrilo zvedavosť a zaujímalo sa, kto vybral reštauráciu. Iní poznamenali, že na nich urobila dojem Yellenovej zručnosť s paličkami a racionálna voľba jej delegácie pre jej prvé jedlo po lete.

Najhorúcejšie diskusie sa však sústredili na viaceré objednávky hubového jedla – jian shou qing.

Asistent ministerky financií pre CNN potvrdil, že Yellen v reštaurácii jedla a tento zážitok, vrátane hubového jedla, si veľmi užívala.

Táto osoba dodala, že Yellen rada chodí do rôznych reštaurácií, vrátane obľúbených miestnych reštaurácií, ako je Yi Zuo Yi Wang, kedykoľvek cestuje so svojím tímom.

Pri jedle sa tiež rada stretáva s rôznymi ľuďmi v krajinách, ktoré navštevuje, pokračovala táto osoba a poukázala na svoj nadchádzajúci obed s vietnamskými ekonómkami počas jej súčasnej cesty do Vietnamu a Indie.

Jian shou qing, tajomné huby Yunnanu


Koše húb jian shou qing, vyzbieraných z lesa Yunnan.


Koše húb jian shou qing, vyzbieraných z lesa Yunnan.

Jian shou qing, čo sa doslovne prekladá ako „pozri modrú ruku“, dostal svoje čínske meno podľa jednej zo svojich definujúcich vlastností – vnútorný povrch huby sa pomliaždil a zmodrie, keď na ňu vyvíjate tlak, a to aj počas procesu krájania.

Je to zastrešujúci výraz pre rodinu húb, ale v Yunnane sa jian shou qing väčšinou vzťahuje na to, čo vedci nazývajú „Lanmaoa asiatica“.

„Je to stredne veľká až veľká huba, zvonka červenkastej farby a zospodu žltá a vyzerá veľmi podobne ako niektoré hríby,“ hovorí Dr. Peter Mortimer, profesor z Kunmingského botanického inštitútu.

„V skutočnosti je taký podobná, že sa ľahko zamieňa s miestnymi druhmi inych húb, často so zaujímavými alebo desivými následkami.“

Juhoafričan prvýkrát prišiel do Yunnanu v roku 2010 na horolezeckú dovolenku a dostal ponuku na miesto v inštitúte. Žije v Yunnane a odvtedy sa venuje výskumu húb v regióne.

„Huby Lanmaoa sa považujú za jedovaté, pretože môžu byť halucinogénne,“ hovorí Mortimer, ktorý veľa dní trávi v lese Yunnan hľadaním húb.

„Vedci však zatiaľ neidentifikovali zlúčeniny zodpovedné za spôsobenie halucinácií.“ Zostáva to trochu záhadou a väčšina dôkazov je neoficiálnych. Mám kamaráta, ktorý ich omylom zjedol a tri dni mal halucinácie.“

Hubový hot pot je bežným javom v reštauráciách v provincii Yunnan.

Hubový hot pot je bežným javom v reštauráciách v provincii Yunnan.

Minulý rok botanická spoločnosť Yunnan zverejnila aktualizovaný zoznam jedovatých húb Yunnanu s fotografiami identifikujúcimi tento druh, aby varovala verejnosť. Medzi zahrnutými hubami bol Jian shou qing, čo viedlo k diskusiám  o tom, či by sa milované huby mali naďalej predávať online a podávať v reštauráciách. Nakoniec popularita predbehla takéto obavy a sú stále široko dostupné.

Napriek svojej povesti je Jian shou qing považovaný za bežnú pochúťku medzi miestnymi obyvateľmi Yunnanu a je obľúbeným jedlom v reštauráciách Yunnan po celej Číne, kde sú huby správne pripravené, aby sa predišlo akýmkoľvek negatívnym účinkom.

Čínska štátna tlačová agentúra Xinhua dokonca 10. júla po návšteve Yellenovej vytvorila spravodajský segment o tom, ako bezpečne jesť Jian shou qing , pričom robila rozhovory s čínskymi kupujúcimi na trhu s divokými hubami Yunnan.

Jedna opýtaná tvrdila, že raz bola negatívne ovplyvnená: „Mysleli ste si, že kráčate rovno, ale spadli ste nabok.“

„Stále to jem. Nemôžem sa zastaviť,“ povedal pre Xinhua ďalší fanúšik húb. „Často požiadame jednu osobu pri stole, aby najprv vyskúšala jednu, a ak bude v poriadku, budeme ju nasledovať a začneme jesť.“

Všeobecný názor je, že huby musíte úplne uvariť , aby ste ich zbavili halucinogénnych vlastností.

CNN oslovila pobočku Yi Zuo Yi Wang, v ktorej údajne jedla Yellenova párty. Hoci zamestnanci reštaurácie nechceli návštevu delegácie komentovať, potvrdili, že všetky jedlá pripravené s Jian shou qing sú správne pripravené a úplne uvarené.

Následný efekt pre sieť reštaurácií Yunnan bol výrazný. Po návšteve Yellenovej sa jedlá z lesných húb vypredávajú v mnohých pobočkách reštaurácie vo veľkých čínskych mestách, uviedol reťazec v neskoršom  príspevku na Weibo .

Rastúca chuť na kuchyňu Yunnan

Vyprážaný syr Yunnan sa vyrába z čerstvého kozieho mlieka a má jedinečne pevnú textúru

Vyprážaný syr Yunnan sa vyrába z čerstvého kozieho mlieka a má jedinečne pevnú textúru

Skutočnosť, že Yellen a jej tím navštívili reštauráciu Yunnan, by nemala byť prekvapením.
Aj keď nemusí byť na medzinárodnej úrovni taká populárna ako kantonské alebo sečuánske jedlo, kuchyňa Yunnan – tiež označovaná ako Dian Cai – je už dlho obľúbenou možnosťou stravovania v celej Číne a v posledných rokoch prudko stúpa na popularite medzi mladými mestskými Číňanmi.

Ng Mung Lam, šéfkuchár reštaurácie Ensue so sídlom v Shenzhene, pre CNN Travel hovorí, že prvotriedna kvalita ingrediencií Yunnan bola vždy uznávaná, ale predaj týchto produktov bol kedysi obmedzený len na region Yunnan.

„Avšak s nárastom kvalitných reštaurácií v Číne stále viac kuchárov objavuje hodnotu týchto výnimočných ingrediencií, čo vedie k zvýšenej pozornosti a uznaniu [kuchyne Yunnan],“ hovorí Ng.

Reštaurácia, ktorá sa umiestnila na 31. mieste v najnovšom zozname 50 najlepších reštaurácií Ázie, sa snaží kombinovať čínske ingrediencie s medzinárodnými technikami varenia. Ng hovorí, že do svojho aktuálneho sezónneho menu začlenila veľa ingrediencií Yunnan.

V skutočnosti, pre naše letné menu používame ingrediencie Yunnan v 60 % našich jedál. Medzi najvýznamnejšie patrí naše predjedlo s krevetami s arašidovými výhonkami, puding s čerstvou lesnou liškou a suchými hubami, hovädzí tatarák so slnečnicou, hrebenatá knedľa s letnou hľuzovkou a naše kačacie jedlo s džúsom s čerstvým korením.

„Na doplnenie nášho hovädzieho mäsa wagyu používame aj čerstvé huby z divého mlieka a čerstvé kvety jazmínu dodávajú nášmu melónovému dezertu sezónny nádych.“

Uprostred množstva čerstvých produktov ponúkaných v regióne sú huby nepochybne jednou z najobľúbenejších ingrediencií Yunnanu, najmä v lete.

„Yunnanci sú úplní blázni do húb,“ hovorí vedec Mortimer. „Existujú mestá, kde sú všetky ulice pomenované po hubách, budovy navrhnuté tak, aby vyzerali ako huby, a vo všetkých reštauráciách sa podávajú jedlá z húb. Ľudia z Yunnanu sú veľmi dobre informovaní o hubách, od detí až po starých ľudí.

V okolí Yunnanu sa od júna do októbra často konajú hubové festivaly a prepychové hubové hody. Napríklad v prefektúre Chuxiong v centrálnej provincii Yunnan prinášajú zberači svoje najcennejšie zbierky húb a súťažia o titul „kráľ húb“.
V reštauráciách a miestnych domoch sa počas sezóny podávajú aj huby.

„Yunnan je domovom asi 800 druhov húb, ktoré ľudia jedia,“ dodáva Mortimer.

„To je šialené množstvo jedlých druhov na jedno miesto. Zoberme si skutočnosť, že na celom svete existuje len asi 2 200 druhov húb považovaných za jedlé.“

Ale v yunnanskom jedle je oveľa viac ako huby.

Provincia Yunnan je domovom mnohých etnických menšín, čo má za následok pestrú škálu korenín a čerstvých chutí z rôznych regiónov.

Najznámejšie jedlo Yunnanu, ryžové rezance crossing-the-bridge

Najznámejšie jedlo Yunnanu, ryžové rezance crossing-the-bridge

Snáď najobľúbenejším jedlom z provincie je Yunnan Guoqiaomixian (v preklade „ryžové rezance cez most“). Prečo ten názov? Legenda hovorí, že ryžové rezance cez most vynašla pred mnohými rokmi milujúca manželka. Jej manžel študoval na ostrove, takže manželka cestovala cez most, aby mu doručila každodenný obed.

Keďže jedlo  po ceste vychladne, skľúčená manželka sa rozhodla priniesť hrniec horúceho kuracieho vývaru spolu s ryžovými rezancami a surovinami.

Kurací olej na povrchu polievky udržiaval tekutinu teplú. Keď bol manžel pripravený jesť, uvarila všetky ingrediencie tak, že ich naliala do horúcej polievky.

Dnes veľa obchodov s rezancami predáva svoj vlastný štýl ryžových rezancov s krížom cez most a ponúka výber rôznych ingrediencií a základov polievok.

Medzi ďalšie obľúbené jedlá Yunnan patrí sušená šunka Xuanwei, upokojujúce ryžové palacinky a kozí syr. Provincia má tiež závideniahodný výber divokých jedlých kvetov, najmä na jar, a je tiež domovom pu’er, obľúbenej odrody fermentovaného čaju známeho svojou komplexnou a zemitou chuťou.

„Yunnan má obrovské množstvo zaujímavých jedál vyplývajúcich z kultúrnej rozmanitosti v provincii,“ hovorí Mortimer.

„Hubové hrnce sú vždy skvelou voľbou, keď máte veľkú skupinu ľudí, a veľmi sa mi páči výber nezvyčajnej zeleniny, ako sú listy paprade.“

Takže povedzte, čo sa vám páči, o tom, či návšteva Yellen v Pekingu mala nejaký vplyv na vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Pokiaľ ide o čínsku kuchyňu, je jasné, že tím ministra financií urobil všetky správne kroky.

Zdroj: https://edition.cnn.com/travel/yunnan-cuisine-beijing-restaurant-mushrooms-yellen-intl-hnk/index.html